انواع سمعک از لحاظ تکنولوژی

انواع سمعک  از لحاظ تکنولوژی

انواع سمعک  از لحاظ تکنولوژی  و ویژگی ها :

سمعک ها براساس نوع تکنولوژی و مدارهای درون آن به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. در سمعک های اولیه از لوله های وکیوم و باطری های بسیار بزرگی استفاده می شده است ، ولی امروزه به کمک میکروچیپ ها، محاسبات کامپیوتری و پردازش های دیجیتالی بر روی صدا توسط سمعک ها اعمال می شود.

سمعک آنالوگ:

در پردازش آنالوگ، حرکت هوا توسط میکروفن که کی جریان همسان ولی پیچیده ی الکتریکی تبدیل می شود. صدای آنالوگ مثل تهیه فتوکپی بوده و یک تصویر کلی و بلندتر از صدای اصلی ارائه می دهد. در واقع این پردازش شبیه تهیه کپی مجدد از روی یک فتوکپی است که در این حالت، کیفیت صوتی مطلوبی نخواهیم داشت. در سمعک آنالوگ تمام صداها در تمام فرکانس ها به یک میزان تقویت می گردد. این سمعک ها امکان تفکیک صداهای محیطی از صداهای گفتاری را ندارند و واضح است که اگر صداهای محیطی به همان اندازه تقویت شوند که صداهای اصلی تقویت می شوند، صدای سمعک در بسیاری از محیط ها از جمله خیابان، مهمانی ها و مراکز شلوغ و پر سر و صدا بسیار آزاردهنده بوده و سمعک غیر قابل استفاده می باشد.

به علاوه همه اشکال کم شنوایی شبیه هم نیستند. بعضی فرکانس ها ی بم ضعیف تر و بعضی فرکانس های زیر ضعیف تر دارند پس اگر قرار باشه همه فرکانس ها به یک میزان تقویت شوند ، صدا یا برای شنونده کم و غیرقابل فهم است و یا بسیار بلند و آزار دهنده می باشد.

سمعک های آنالوگ از مدارهای  کنترل سوت و اصوات مزاحم هم برخوردار نیستند، در نتیجه به راحتی با افزایش بلندی صدا دچار سوت می شوند.

سمعک های آنالوگ ، ارزان ترین سمعک های موجود در بازار بوده که قابلیت تنظیم کامپیوتری و نرم افزاری را نیز ندارند.

سمعک دیجیتال

سمعک های دیجیتالی نوع پیشرفته تری نسبت به سمعک های آنالوگ بوده و امکان تنظیم نرم افزاری ان ها وجود دارد. در پردازش دیجیتالی صوت،صدا به صورت یکسری  از اعداد کدبندی شده و در هر زمان، بلندی و  شدت آن مشخص می گردد.

پردازش صدا به روش دیجیتالی ، دقیق تر و با  جزئیات بیشتری نسبت به  سمعک های انالوگ انجام می شود.

این سمعک ها قابلیت برنامه پذیری دارند و می توانند صداهای  مزاحم را  از صداهای گفتاری  تشخیص داده و به درک بهتر گفتار کمک خواهند کرد. قیمت سمعک های دیجیتال نسبت به قیمت سمعک های آنالوگ بالاتر بوده و از قابلیت های پیشرفته تری  مثل تکنولوژی  میکروفون های جهت دار برخوردار می باشند.

نکته قابل ذکر این که: تنظیمات لحاظ شده توسط نرم افزار  بر روی سمعک  در محیط های مختلف  شنوایی ثابت بوده و امکان تغییر پارامترهای  کلاسیکی  صدا در محیط های مختلف وجود ندارد.

 

قیمت انواع سمعک

گاها تصور می شود که قیمت سمعک ها  با توجه به سایز ان تعریف می شود. مثلا اکثرا تصور می شود  سمعک های داخل گوشی نامرئی  گران تر از سمعک های پشت گوشی می باشند. هر چند که یکی زا عوامل تاثیر گذار در قیمت سمعک ها، سایز آن هاست اما همان طور که اشاره شد عوامل متغیری در تعیین قیمت سمعک دخیل می باشند از جمله: نوع تکنولوژی، تعداد مدارات جانبی، گارانتی سمعک و …

هر یکی از مارک ها و مدل های سمعک دارای قابلیت ها و تکنولوژی های خاصی  هستند که برای  نوع وشکل خاصی از کم شنوایی مناسب می باشند.

لذا انتخاب بهترین و مناسب ترین  سمعک  را به ادیولوژیست  خود بسپارید.

خوشبختانه امروزه  تمام مارک های معروف که در سراسر دنیا استفاده می شوند در ایران قابل تهیه با گارانتی اصلی بی قید و شرط می باشد که هر یک از این مدل ها دارای ویژگی ها و خصوصیت هایی هستند که مناسب برای نوع و شکل خاصی از کم شنوایی است.

معمولا هر یک از این برندها  در یک یا چند ویژگی منحصر به فرد بوده و نمی توان گفت که یک مارک سمعک برای انوع و اقسام مشکلات شنواییی پاسخگو می باشد. لذا تهیه سمعک از مراکزی که صرفا یک مدل  وبرند را ارائه می کنند بسیار اشتباه است. در ادامه نگاهی می اندازیم به قیمت انواع سمعک در مارک های مختلف

سمعک هوشمند:

سمعک های هوشمند علاوه بر داشتن قدرت پردازش دیجیتالی پیشرفته ، توانایی ثبت و نگهداری داده های مربوط به استفاده از سمعک توسط کاربر را نیز دارند. تنظیمات سمعک هوشمند به روش کامپیوتری و با نرم افزارهای مخصوصی انجام شده و این امکان وجود دارد که اطلاعات مربوط به وضعیت شنوایی کاربر در حافظه سمعک ذخیره شود، که به این ترتیب  به محض ورود فرد به هر محیط شنیداری، سمعک بلافاصله محیط اکوستیکی پیرامون خود را آنالیز کرده و با انجام محاسبات دقیق و سریع بر روی صدا، الگوریتم های تنظیمی خود را برای  به حداکثر رساندن درک گفتار در آن  محیط  تغییر می دهد.

امروزه امکان استفاده از تکنولوژی وایرلس(بی سیم) در سمعک های هوشمند میسر می باشد بدین ترتیب سمعک می تواند به طور مستقیم با تمام وسایل الکترونیکی  جانبی خود ار قبیل تلویزیون، تلفن، لب تاب و .. ارتباط برقرار کند.

کیفیت صدا در سمعک های هوشمند به طور قابل توجهی بهبود یافته و به شنوایی طبیعی نزدیک تر می باشد. این سمعک ها در انداره های مختلف داخل گوشی، نامرئی و پشت گوشی طراحی شده و مناسب برای انواع محتلف کم شنوایی می باشند.

مدارهای ضد سوت بسیار قوی، سیستم های ردیاب نویز و گفتار، تکنولوژی های بسیار پیشرفته حذف اصوات مزاحم، برخورداری از میکروفون های چندگانه ی جهت دار برای دریافت صدا از تمام زوایا، امکان برنامه ریزی برنامه های مختلف در حافظه سمعک برحسب نیاز کاربر و… از ویؤگی های  سمعک های هوشند است.

سمعک فراهوشمند

سمعک های فراهوشمند نسل جدیدی از سمعک های هوشمند با قابلیت ها و امکانات گسترده تر می باشند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سمعک های فراهوشمند، امکان برقراری ارتباط وایرلس بین دو سمعک برای دستیابی به شنوایی سه بعدی  با کیفیت طبیعی است.

به این ترتیب با تغیییر تنظیمات یکی از سمعک ها، سمعک دوم بلافاصله خود را با سمعک گوش مقابل تطبیق داده و موازنه و بالانس شنوایی بین دو گوش برقرار می گردد.

سمعک های فراهوشمند با برخورداری از قابلیت هوش مصنوعی، امکان یادگیری از روی داده های ذخیره شده در حافظه سمعک به طور خودکار پس از یک تا دو هفته را داشته و تنظیمات مورد نیاز کاربر را به طور اتوماتیک در تمام شرایط شنیداری اعمال می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *