انواع سمعک از لحاظ سایز و شکل ظاهری

انواع سمعک از لحاظ سایز و شکل ظاهری

انواع سمعک از لحاظ سایز و شکل ظاهری با ویژگی های دقیق :

سمعک های کاملا نامرئی (IIC):

این سمعک ها کوچکترین سمعک های داخل گوشی هستند که در عمق کانال گوش و در برخی از مدل ها بعد از خم دوم کانال گوش قرار می گیرند. انجام قالب گیری صحیح و اصولی از گوش  برای طراحی دقیق این نوع سمعک بسیار حیاتی است.

در بعضی از کمپانی های سمعک، امکان طراحی سه بعدی از روی قالب اولیه گرفته شده از گوش با استفاده از اسکنر های سه بعدی وجود دارد تا ضمن در نظر گرفتن تمام ابعاد فیزیکی مجرای گوش، امکان طراحی ظریف و کاملا نامرئی  سمعک فراهم شود.

سمعک های کاملا  نامرئی  برای کم شنوایی های ملایم ، متوسط طراحی شده اند و امکان ساخت این نوع سمعک  در افرادی با مجرای شنوایی بسیار باریک و یا کودکان مهیا نیست.

همین طور در مورد افرادی که سابقه پاره گی پرده گوش و عفونت های مزمن و مکرر گوش دارند نیز استفاده از سمعک های داخل گوشی توصیه نمی شود، چون  با بسته شدن مجرای گوش توسط سمعک دوم تهویه کامل مجرا، امکان عود عفونت وجود داشته و باعث آسیب  به مدارات سمعک نیز می شود.

سایز باطری  مورد استفاده در سمعک های IIC ، باطری شماره ۱۰ و یا ۵ می باشد که کوچکترین سایز باطری سمعک است.

 

سمعک های کاملا نامرئی داخل کانال (CIC) :

این سمعک ها نیز در رده ی کوچک ترین سمعک های سفارشی قرار گرفته و نیاز به قالب گیری  دقیق از مجرای شنوایی فرد دارد. از روی قالب اولیه گرفته شده از گوش کاربر، پوسته ای ساخته شده و مدارات سمعک در داخل این پوسته قرار می گیرد سمعک های نامرئی برای افت های شنوایی  خفیف تا متوسط شدید  طراحی شده و معمولا  برای افرادی  تجویز می شوند که ظاهر و سایز سمعک برای آن ها بسیار اهمیت دارد.

در افرادی که سابقه پارگی پرده گوش و عفونت های مزمن و مکررر گوشی دارند، استفاده از سمعک های داخل گوشی توصیه نمی شود ، چون با بسته شدن  مجرای گوش توسط سمعک و عدم تهویه کامل مجرا، امکان عود  عفونت وجود داشته و باعث آسیب به مدارات سمعک نیز می شود.

معمولا در سمعک های CIC از باطری شماره ۱۰ استفاده می شود.

سمعک های داخل کانال (ITC):

این نوع سمعک ها در بخش پائینی ii لاله گوش قرار می گیرند. استفاده از آن ها راحت و آسان است و از آنجا که کمی بزرگتر از سمعک های CIC  IIC هستند و از باطری های بزرگتری استفاده می کنند، طول عمر باطری طولانی تری دارند.

با توجه به سایز بزرگتر این سمعک ها، امکان طراحی ویژگی های اضافی نظیر میکروفون های چند گانه جهت دار برای رسیدن به درک بهتر گفتار در محیط های شلوغ و پر سر وصدا و همچنینولوم کنترل نیز وجود دارد.

سمعک های داخل داخل کانال ITC مناسب برای افت هایی شنوایی متوسط ، شدید بوده و استفاده از آن در افرادی که سابقه پارگی پرده گوش و یا عفونت های مکرر  و مزمن گوش دارند توصیه نمی گردد.

زیرا با مسدود شدن مجرای گوش توسط سمعک، امکان تهویه کامل مجرای گوش فراهم نبوده و عود عفونت های گوشی و آسیب به مدارات سمعک را به دنبال خواهد داشت.

در سمعک های داخل کانال از سایز باطری شماره ۳۱۲ استفاده می شود.

 

سمعک های فول شل یا داخل گوش ( ITE) :

مدل های فول شل در داخل صدفه ی گوش خارجی قرار گرفته  و تمام قسمت های فرو رفته ی صدفه ی گوش را پر می کند. اندازه بزرگ این سمعک ها اجازه می دهد تا حداکثر تعداد کنترل های اضافی و ویژگی هایی از قبیل میکروفون های چندگانه جهت دار، ولوم کنترل، کلیید روشن، خاموش و .. در ان ها تعبیه شود.

به علت استفاده از سایز، باطری گرانتر نسبت به سمعک های نامرئی، طول عمر باطری طولانی تری داشته و برای کم شنوایی های متوسط، شدید قابل استفاده می باشند.

این نوع سمعک معمولا در افرادی استفاده می شود که تمایل به استفاده از سمعک های داخل گوش را دارند اما به دلیل مجرای گوش صاف و درون خم ، سمعک به راحتی از گوش ان ها خارج می شود.

مدل های فول شل در داخل هلیکس لاله گوش قفل شده و حرکت سمعک به روی گوش را به حداقل می رسانند.

یا در کسانی که تمایل به استفاده از سمعک های داخل گوشی دارند ولی به دلیل بینائی ضعیف یا مشکلات حرکتی دست ها امکان کنترل سمعک در سایز بسیار کوچک را ندارند و نیاز به داشتن ولوم کنترل، کلید خاموش، روشن و… نیز دارند.

استفاده از سمعک های داخل گوش برای افرادی که سابقه پارگی پرده گوش یا عفونت های مزمن و مکرر گوش دارند توصیه نمی گردد. زیرا به دنبال مسدود شدن مجرای گوش به وسیله سمعک امکان عود عفونت گوش و آسیب به مدارات سمعک وجود دارد.

در سمعک های داخل گوش عموما” از سایز باطری ۳۱۲ استفاده می شود.

 

سمعک های پشت گوشی معمولی (BTE)

سمعک های پشت گوشی در پشت و بالای لاله گوش قرار می گیرند و به وسیله شلنگ باریکی به قالب داخلی کانال گوش وصل می شوند.

سمعک های پشت گوشی در رنگ ها، طرح ها، سایزها و ویژگی های متفاوتی طراحی شده اند و برای انواع مختلف کم شنوایی مناسب می باشند.

به علاوه با افزایش سایز سمعک، امکان استفاده از باتری های بزرگتر  با طول عمر بیشترنیز فراهم شده و ضمن برخورداری از قدرت  بالاتر، امکان دسترسی به  قابلیت های بشتر نظیر دکمه تغییر برنامه، ولوم کنترل صدا، میکروفون های چندگانه جهت داربرای دسترسی به درک بالاتر گفتار  در محیط های شلوغ و پر سر و صدا، کلید خاموش روشن و… امکان پذیر می باشد.

به طور کلی می توان گفت که سمعک های پشت گوشی معمولی، مقاوم ترین و قوی ترین سمعک ها با طرح ها و رنگ های متفاوت بوده که به راحتی بر روی گوش دیده می شوند. علی رغم تمام مزایای  نام برده شده، متاسفانه بسیاری از مردم به علت ظاهر سمعک از انتخاب سمعک های پشت گوشی اکراه دارند. برای حل این مشکل ، امروزه  سمعک های پشت گوشی بسیار کوچک با ظارهری بسیار زیبا  در دسترس می باشند.

سمعک های پشت گوشی مناسب ترین  گزینه برای اطفال، افراد مسن، افراد با مشکلات بینائی شدید، افراد دچار معلولیت به خصوص در ناحیه ی دست ها، افراد مبتلا به پارگی پرده گوش با عفونت های  مزمن ومکرر گوش و …. هستند.

سمعک های پشت گوشی کوچک با لوله باریک (Mini BTE):

این سمعک های کوچک در پشت لاله ی گوش پنهان می گردند و صدا توسط لوله ی بسیار باریکی به داخل لاله گوش منتقل می شود. انتهای لوله بارکی یک کاف نرم قرار داشته و به این ترتیب کانال گوش مسدود نشده و کاملا باز است.

درنتیجه  هوا در داخل مجرای گوش جریان داشته و به فرد احساس طبیعی تری خواهد داشت. این نوع تجویز سمعک به عنواهن (Open Fitiing) یا فیتینگ باز  ساخته شده و برای افت شنوایی ملایم تا متوسط فرکانس بالا توصیه می گردد.

سمعک های پشت گوشی رسیور در گوش (RITE)

سمعک های (RITE)  همچنین به عنوان مدل (RIC) نیز شناخته شده اند. این سمعک های بسیار کوچک در پشت و بالای لاله گوش قرار گرفته  و رسیور یا بلند گوی  سمعک از طریق  سیم بسیار  نازکی در داخل کانال گوش قرار می گیرد.

سمعک های RIC به عنوان سمعک های پشت گوشی نامرئی نیز شناخته شده و مناسب برای تجویز در کم شنوایی های ملایم تا شدید می باشد.

قرارگیری رسیور در داخل مجرای گوش و جدایی آن در بقیه اجزای سمعک باعث  کوچک شدن سایز سمعک و از بین رفتن  کامل امکانات  سوت زدن آن خواهد شد.

به علاوه با نزدیک شدن  بلند گوی سمعک به پرده گوش، کیفیت صدای  بی نظیری  حاصل می شود.

این سمعک ها نیز همانند سمعک های داخل گوشی  نیاز به مراقبت و نظافت دائم داشته  ودر افرادی که سابقه پارگی پرده گوش و عفونت های مزمن و مکرر گوشی دارند توصیه نمی شود.

سمعک های جیبی:

سمعک های جیبی در دو نوع آنالوگ و یا دیجیتال موجود می باشند و شبیه جعبه کوچکی است که بخش های  الکترونیکی ، میکروفون و مدارات داخلی  سمعک در آن قرار گرفته است.

این سمعک ها در ابعاد یک رادیو ۲ موج کوچک است که فرد می بایست در جیب خود قرار داده یا به گردنش آویزان کند.

بلندگو یا رسیور سمعک از طریق سیمی که یک سر ان به جعبه و سر دیگر ان به قالب  داخل گوش وصل می شودصدا را به داخل مجرای گوش انتقال می دهاد.

سمعک های جیبی به علت سایز بسیار بزرگ  امکان استفاده از باطری های بزرگتر در سایز باطری قلمی را فراهم کرده و در نتیجه  طول عمر باطری بیشتری داشته و جز سمعک های  بسیار قوی  محسوب می شوند.

با توجه به استحکام  بدنه جعبه و قرارگیری  آن در  داخل جیب، آسیب پذیری کمتری نسبت به سمعک های کوچک دیگر داشته و ارزان تر نیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *