سمعک چیست

سمعک چیست؟

سمعک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سمعک قطعه الکترونیکی کوچکی است که با تقویت اصوات محیطی و گفتاری برای کمک به رفع اختلالات شنیداری افراد مبتلا به کم شنوایی ویا ناشنوایی طراحی شده است.

میکروفون سمعک اصوات محیطی و گفتاری را دریافت کرده و به مدارهای پردازش سیگنال تحویل می دهد.

در مدارات پردازشی با توجه به نوع الگوریتم مورد استفاده ( آنالوگ دیجیتال، هوشمند، فراهوشمند) محاسبات پیچیده الکتریکی و اکوستیکی بر روی طیف صدا انجام شده و صدای بلند تر و با کیفیت  متفاوت از صدای دریافتی توسط میکروفون تولید می شود. هرچه مدارات سمعک پیشرفته تر باشد صدای تولید شده به صدای طبیعی نزدیک تر بوده و فرد احساس بهتری از شنیدن خواهد داشت.

پس از پردازش صدا در مدارات پردازشی، صدا از طریق بلند گو یا رسیور سمعک پخش و قابل شنیدن خواهد شد.

سایز سمعک

امروزه سمعک ها در سایز ها و ابعاد مختلف و انواع تکنولوژی های پردازشی برای کمک به هر نوع و شکل از کم شنوایی در دسترس می باشند.

تکنولوژی های پیشرفته موجود در انواع سمعک های دیجیتال، هوشمند، فراهوشمند، وایرلس، سمعک ضدآب، سمعک های شارژی و …. مانند تکنولوژی میکروفون های جهت دار، کاهنده اصوات مزاحم، سیستم های ردیاب نویز و گفتار، سیستم های حذف سوت سمعک، مدارهای کنترل وزوزگوش و … همگی در جهت بهبود قابلیت درک گفتار و راحتی هر چه بیشتر استفاده کنندگان از سمعک بوده و می بایست بر حسب نوع و میزان کم شنوایی و نیاز های خاص افراد کم شنوا به طور مناسب انتخاب و تنظیم شوند.

قیمت سمعک

قیمت سمعک نیز تا حدی به تکنولوژی های به کار رفته در هر سمعک، شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش، لوازم جانبی سمعک و … بستگی دارد.

بناربر قوانیی کشور، تنوع مرجع مجاز و معتبر برای تجویز سمعک، فیتینگ و تنظیم آن، متخصصین شنوایی شناس هستند. شنوایی شناسان براساس نوع و میزان کم شنوایی، سن، نیازهای ارتباطی فرو کم شنوا، موقعیت اجتماعی و البته بودجه ی وی، از میان سمعک های متنوع و متعدد ، مناسب ترین مدل ها را به فرد معرفی می کنند.

اولین گام در استفاده صحیح و کارآمد از سمعک، انتخاب و تجویز مناسب با نوع و میزان کم شنوایی و گام بعدی، تنظیم دقیق و اصولی آن است.

اگر گران ترین سمعک موجود در بازار را نیز تهیه کنید ولی این سمعک مناسب با وضعیت شنوایی شما انتخاب و تنظیم نشده باشد، به هیچ وجه استفاده مطلوبی از سمعک نخواهید داشت.

در کلینیک فوق تخصصی آوای هستی، پس از ارزیابی جامع و کامل شنوایی و سیستم اعصاب شنوایی و پردازش گفتار، مشاوره علمی و دقیق صورت گرفته و از میان تمام برند ها و مدل های موجود در بازار، بهترین و مناسب ترین گزینه به شما پیشنهاد داده خواهد شد.

با افتخار اعلام می داریم کلینیک فوق تخصصی آوای هستی از معدود کلینیک های مجهز به سیستم ارزیابی گوش واقعی (REM) در تنظیم دقیق و اصولی سمعک بوده و با اطمینان از کیفیت و اصالت خدمات ارائه شده در کلینیک، کلیه سمعک های تجویز شده از فرصت تست آزمایشی برای استفاده کنندگان برخوردار می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *